ضایعات فلزی و آهنی
خرید ضایعات فلزی و آهنی
2021-10-19
کمپرسور سوخته
خرید کمپرسور سوخته کولرگازی و یخچال
2022-08-27
نمایش همه

ضایعات کمپرسور

ضایعات کمپرسور

ضایعات کمپرسور

آشنایی با کمپرسور
آشنایی با کمپرسور

ضایعات کمپرسور چیست ؟

قبل از اینکه بدانیم ضایعات کمپرسور چیست و چه ارتباطی با ضایعات فلزی و آهنی دارد، می خواهیم با کمپرسور آشنا شویم بدانیم انواع آن چیست و چه کاربردی دارند، سپس به بررسی ضایعات کمپرسور و فرآیند های بازیافت آن می پردازیم.

کمپرسور چیست ؟

کمپرسور یک دستگاه مکانیکی است که در انواع صنایع بزرگ و کوچک کاربرد فراوانی دارد، کمپرسور نیروی مکش لازم برای مکیدن گاز مبرد و متراکم کردن آن و در نهایت فرستادن به کندانسور را انجام می دهد که این مکیدن گاز را از اواپراتور ها انجام می دهد.

کمپرسور ها شباهت بسیاری به پمپ ها دارند ولی تفاوت کمپرسور و پمپ در این است که پمپ ها برای افزایش فشار مایعات استفاده می شود ولی از کمپرسور ها برای گاز استفاده می گردد.

 به دلیل اینکه که گاز ها تراکم پذیرند کمپرسور می تواند حجم گاز را تغییر و افزایش دهد ولی مایعات غیر قابل تراکم هستند که در پمپ ها برای افزایش آن از روش تغییر سرعت با استفاده از قانون برنولی انجام می گیرد.

از کاربرد های دیگر کمپرسور این است که هوا را از اتمسفر می گیرد و آن را فشرده سازی و ذخیره سازی می کند.

پس از تمام شدن عمر مفید کمپرسور ها، تبدیل به ضایعات کمپرسور می شوند و با فرآوری کردن، دوباره کمپرسور را به چرخه ی تولید بر می گردانند که در ادامه ی این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت، ولی قبل از آن می خواهیم که با انواع کمپرسور و کارکرد های آن ها آشنا شویم، پس با ما در ادامه همراه باشید.

انواع کمپرسور
انواع کمپرسور

انواع کمپرسور کدام است ؟

به طور کلی کمپرسور ها به نوع های داینامیکی ، جابجایی مثبت ، روتاری پره ای، اسکرال، تشدید کننده های فشار و کمپرسور های کمکی هستند که بعضی از این ها دارای زیر مجموعه هایی خاصی نیز می باشند.

انواع کمپرسور داینامیکی

– کمپرسور جریان شعاعی

این نوع کمپرسور به مدل گریز از مرکز هم معروف است و کارکرد آن به این شکل است که هوا را با استفاده از پره های شعاعی که دارد و با استفاده از نیروی گریز از مرکز به بیرون پرتاب می کند.

– کمپرسور جریان محوری

همانطور که از نامش پیداست دارای جریان محوری است و هوا یا گاز را از میان ردیف هایی که به صورت ثابت و متحرک است در امتداد محور گردان کمپرسور عبور می دهد.

انواع کمپرسور جابجایی مثبت

– کمپرسور رفت و برگشتی

کمپرسور رفت و برگشتی یکی از مرسوم ترین و قدیمی ترین نوع کمپرسورها است که به شکل های یک طرفه و یا دو طرفه وجود دارد،  همچنین این کمپرسورها دارای مدل هایی هستند که نیاز به روغن کاری دارند و یا احتیاجی به روغن ندارند، این کمپرسور ها دارای سیلندر هایی نیز هستند که این سیلندر ها وی شکل و یا اِل شکل هستند.

– کمپرسور دوار

کارکرد کمپرسور دوار به این شکل است که گاز را با فشار به یک فضای کوچک می فرستد، این کمپرسور ها بیشتر برای کابرد های تجاری و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد، همچنین این مدل کمپرسور ها دارای مدل های روغنی ، غرق شونده در آب و خشک نیز هستند.

– کمپرسور دیافراگمی

نام دیگر کمپرسور دیافراگمی، ممرانی است و نوعی کمپرسور رفت و برگشتی معمولی به حساب می آیند که کارکرد آن به صورت هیدرولیکی و یا مکانیکی است، کمپرسور های دیافراگمی مکانیکی با فشار پایین و به عنوان خلأ مورد استفاده قرار می گیرند و کمپرسور های دیافراگمی هیدرولیکی برای فشار های بالا استفاده می شوند.

 کمپرسور روتاری پره ای

این مدل کمپرسور دارای تعدادی پره است که در شعاع شکاف های روتور قرار گرفته اند، موقعی که روتور شروع به چرخش می کند پره ها به داخل و خارج شکاف ها حرکت می کنند، این مدل کمپرسور یکی از قدیمی ترین و مرسوم ترین مدل ها است که به عنوان یک کمپرسور یا پمپ خلأ کار می کنند.

کمپرسور اسکرال

کمپرسور اسکرال به عنوان پمپ خلا اسکرال نیز شناخته می شود که سیالاتی مانند گاز و مایع را با استفاده از پره های مارپیچی پمپ می کند.

تشدید کننده های فشار

این مدل کمپرسورها مخصوص فشار برای جریان های کم می باشد که فشار هوا را در سیال افزایش می دهد.

کمپرسور های کمکی

کارکرد این کمپرسور مخصوص فشار هایی است در طول لوله های طویل که دچار افت فشار شده اند مورد استفاده قرار می گیرد.

پس از آشنایی با انواع کمپرسور و کارکرد آن ها می خواهیم ضایعات کمپرسور و همچنین بازیافت آن را بررسی کنیم پس با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

ضایعات کمپرسور
ضایعات کمپرسور

ضایعات کمپرسور و بازیافت آن ها

همانطور که پیش تر نیز آشنا شدید کمپرسور دارای مدل های مختلفی است و در صنایع کاربرد بسیار زیادی دارد، به همین دلیل ضایعات کمپرسور به مقدار قابل توجهی یافت می شود.

اشخاص حقیقی و حقوقی با استفاده از ضایعات کمپرسور و بازیافت آن ها، مجددا کمپرسور را به چرخه ی تولید بر می گردانند و باعث می شوند که کارخانه ها و مراکز صنعتی از این تولیدات بهره مند شود که همین مسئله می تواند باعث رشد اقتصادی کشور شود.

همچنین با بازیافت ضایعات کمپرسور از آلودگی محیط زیست جلوگیری می کنند چون در اجزای کمپرسور ها موادی به کار رفته است که برای محیط زیست ضرر دارد و ممکن است به محیط زیست آسیب برساند.

همچنین افراد و شرکت ها با تولیدات مجدد کمپرسور از طریق ضایعات کمپرسور و بازیافت آن می توانند برای خود درآمد خوبی ایجاد کنند چون که تقاضای کمپرسور بسیار بالا است.

بازیافت ضایعات کمپرسور

در فرآیند بازیافت ضایعات کمپرسور، اگر مخزن کمپرسور آسیب دیده باشد و قابل تعمیر باشد آن را تعمیر می کنند؛ ولی اگر آسیب آن جدی باشد و ارزش تعمیر کردن نداشته باشد، جزو ضایعات آهن محسوب می شود و برای ذوب به کارگاه های ذوب ضایعات آهن فرستاده می شود.

همچنین موتور کمپرسورها هم به همین ترتیب اگر قابل تعمیر و استفاده باشد، تعمیر می شود و به چرخه تولید باز می گردد ولی اگر کاملاً فرسوده باشد و ارزش تعمیر کردن نداشته باشد جزو ضایعات دینام محسوب شده و اجزای آن جدا شده و هر کدام جهت بازیافت به بخش های مختلف ارسال می شوند.

الومازاد بهترین خریدار ضایعات کمپرسور و دینام می باشد و برای فروش ضایعات فلزی و همچنین ضایعات کمپرسور و دینام با الومازاد تماس بگیرید.

با تشکر از اینکه ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید، از شما عزیزان می خواهیم که اگر تجربه ای راجع به استفاده از ضایعات کمپرسور و همچنین بازیافت آن داشته اید با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

تماس با الومازاد 2

مشاوره رایگان الومازاد

83 44 344 0912

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *