ضایعات روی از ضایعات به جا مانده از ریخته گری فلز روی و براده های برش کاری این فلز و بازیافت قطعات فولادی مورد استفاده در تولید خودروها تولید می شود. ضایعات روی پس از بازیافت برای تولیدات مختلفی از جمله تولید تلویزیون، رنگ، لاستیک، انواع مختلفی از مواد شیمیایی، اقدامات گوناگون کشاورزی و همچنین باتری‌های سلول خورشیدی مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت به روز ضایعات روی

نوع ضایعاتقیمت خرده بار (کیلو/تومان)قیمت عمده بار‌ (کیلو/تومان)
ضایعات روی۱۲
ضایعات روی۱۲
ضایعات مس

ضایعات مس

ضایعات استیل

ضایعات استیل

ضایعات برنج

ضایعات برنج

ضایعات آلومینیوم

ضایعات آلومینیوم

ضایعات آهن

ضایعات آهن

الومازاد بهترین خریدار ضایعات روی

تماس با الومازاد

43 91 543 0912

درباره ی ضایعات فلز روی

درباره ی ضایعات روی بد نیست بدانید که این فلز جزو پر کاربرد ترین فلز های جهان است که در بسیاری از صنایع دارای ارزش و کاربرد های فراوان است، از فلز روی بیشتر برای محافظت در برابر خوردگی استفاده می شود که اصطلاحاً به آن گالوانیزه می گویند.

همچنین درباره ی ضایعات فلز روی بهتر است بدانید که در زمان خرید ضایعات فلزی بعد از ضایعات آهن، ضایعات آلومینیوم و ضایعات مس چهارمین فلز پر استفاده می باشد ، ضایعات فلز روی قابل بازیافت است و بدون اینکه خصوصیات آن از بین برود می توان آن را فرآوری نمود.

پس از آشنایی درباره ی ضایعات فلز روی می خواهیم با کابرد های آن در موارد مختلف آشنا شویم، پس با ما در ادامه ی این مطلب همراه باشید.

کاربرد ضایعات فلز روی

یکی از اصلی ترین کاربرد های فلز روی برای متابولیسم تمام موجودات است، همچنین در صنایع مختلف از جمله : خودرو سازی، ساخت و ساز، تولید باتری، صنایع دارویی و صنایع غذایی استفاده شده است.

ذخایر فلز روی
ذخایر فلز روی

ذخایر فلز روی

روی در پوسته ی زمین قرار دارد که مقدار دقیق آن توسط زمین شناسان چیزی در حدود 224 میلیون تن تخمین زده شده است که همین مسئله بیانگر فراوانی آن است، همچنین فلز روی می تواند از ورق ها گالوانیزه و قطعات دیگر نیز بدست بیاید.

بازیافت ضایعات روی و مزایای آن

همانطور که پیش تر نیز اشاره شد ضایعات فلز روی به شکل قابل توجهی یافت می شود که ما با بازیافت آن ها می توانیم تولیداتی جدید از این فلز را ایجاد کنیم، یکی از اصلی ترین دلایل بازیافت ضایعات این فلز گرانبها جلوگیری از آسیب به محیط زیست می باشد که با بازیافت آن می توانیم از تولید گاز های گلخانه ای و آلودگی محیط زیست جلوگیری کنیم.

همچنین با بازیافت این فلز می توان محصولاتی جدید بوجود آورد که نیاز صنایع مختلف و کارگاه های تولیدی را مرتفع کرد، علاوه بر این افراد و شرکت های بازیافت کننده می توانند با فرآوری این فلز به درآمد های خوبی برسند که همین مسئله می تواند آن ها را به بازیافت ضایعات روی تشویق کند.

راه های بازیافت ضایعات روی

در صنعت بازیافت ضایعات فلز روی، به شکل گرد و غبار یا اکسید روی بازیافت می شود، به طور کلی فرآیند بازیافت ضایعات فلز روی به شکل زیر است :

به طور معمول اول ضایعات فلز روی را جمع آوری می کنند و آن ها را به انبارهای مخصوص انتقال می دهند که در این انبار ها فرآیند جداسازی به صورت مغناطیسی انجام می گیرد.

سپس فلز روی را پس از جداسازی وارد کوره های ذوب می کنند که این کوره ها در دمای حدوداً 419 درجه شروع به ذوب کردن ضایعات روی می کند.

پس از اینکه این ماده مذاب شد داخل قالب های مخصوص می ریزند و سپس عملیات خالص سازی را بر روی آن انجام می دهند، که پس از خالص سازی تبدیل به منجمد شده و آماده ی مرحله ی بعدی می شود.

در نهایت محصول بدست آمده را به کارخانه ها یا مراکز صنعتی انتقال می دهند تا این مراکز و کارخانه ها از محصولاتی که بدست آمده بهره مند شوند.

لازم به ذکر است که بازیافت ضایعات فلز روی کاملاً بدون مشکل نیست و نکته ای که دارد این است که معمولا روی همراه با فلزات دیگر از جمله سرب، کادمیوم، آرسنیک و کروم است که جدا کردن آن تبدیل به مسئله ای سخت و پیچیده شده است، همچنین روی در فرایند گالوانیزه با فلز ترکیب می شود و فرایند بازیافت را سخت تر می کند.

قیمت ضایعات روی
قیمت ضایعات روی

عوامل تاثیر گذار بر قیمت ضایعات فلز روی

عوامل گوناگونی می تواند در قیمت خرید و فروش ضایعات فلز روی تاثیر گذار باشد که مهمترین دلیلی که نقش مستقیم بر قیمت ضایعات فلز روی دارد قیمت آن در بازار های جهانی است، فلزات مختلف در بازار های جهانی دارای قیمت های متفاوتی هستند که ضایعات فلز روی نیز از قائده مستثنی نیست و قیمت این نوع ضایعات در بازار های جهانی به صورت مداوم و لحظه ای در حال تغییر است، بد نیست بدانید که عمدتا قیمت نفت در بازار های بین المللی نقشی تعیین کننده در قیمت انواع ضایعات مخصوصاً روی دارد.

از دیگر مواردی که می تواند نقش مستقیم در قیمت ضایعات داشته باشد، نوسانات ارز در داخل کشور است، قیمت ارز و مخصوصاً دلار تاثیر مستقیم بر قیمت انواع ضایعات دارد که قیمت ارز روز به روز در حال کاهش و افزایش است که همین ممسئله تاثیر مستقیم بر قیمت ضایعات فلز روی می گذارد.

و در نهایت می توان به عرضه و تقاضا در بازار های داخلی اشاره کرد، هر چقدر عرضه زیاد و تقاضا کمتر باشد به طبع قیمت ضایعات پایین تر می آید و هر چقدر عرضه کم و تقاضا بیشتر باشد قیمت ضایعات نیز بیشتر می شود.

افراد و شرکت هایی که در حوزه ی ضایعات و بازیافت آن بویژه ضایعات فلز روی مشغول به فعالیت هستند به این مواردی که نقش تعیین کننده در قیمت ضایعات دارد توجه می کنند و با رصد کردن این موارد سعی می کنند که شروع به خرید و فروش و بازیافت ضایعاتی کنند که توجیه اقتصادی داشته باشد. با تشکر از اینکه ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید، از شما عزیزان می خواهیم که دیدگاه های خود را با ما درقسمت نظرات در میان بگذارید