ضایعات آهن را کجا بفروشیم
ضایعات آهن را کجا بفروشیم؟
2021-08-01
صادرات و واردات ضایعات
صادرات و واردات ضایعات
2021-08-23
نمایش همه

بازیافت ضایعات فلزی

بازیافت ضایعات فلزی

بازیافت ضایعات فلزی

مزیت های بازیافت ضایعات فلزی
مزیت های بازیافت ضایعات فلزی

بازیافت ضایعات فلزی

صنایع مختلف همواره با فلزانی نظیر آهن، مس، روی، برنج، آلومینیوم و … سر و کار دارند و به همین جهت ضایعات این فلزات هم در هر صنعتی به نوبه ی خود به مقدار نسبتاً زیادی یافت می شود. ما در الومازاد می خواهیم به بررسی بازیافت ضایعات فلزی بپردازیم و بدانیم که بازیافت ضایعات فلزی چه کمکی به صنایع مختلف و همچنین محیط زیست ما می کند پس با ما همراه باشید.


اهمیت جمع آوری ضایعات فلزی


اگر بخواهیم با اهمیت جمع آوری ضایعات فلزی آشنا شویم می توانیم بگوییم که وقتی ضایعات فلزات مختلف در مناطق مسکونی و مناطق صنعتی وجود دارد جمع آوری این ضایعات باعث می شود که از اِشغال فضا جلوگیری شده و همچنین مانع آلودگی محیط زیست شود. یکی دیگر از دلایل جمع آوری ضایعات فلزی این است که ممکن است ضایعات دارای مواد خطرناکی مانند آزبست و یا جیوه باشند که این مواد بسیار برای محیط زیست و انسان ها و حیوانات خطرناک است.


مزیت های اقتصادی بازیافت ضایعات فلزی


همانطور که متوجه شدیم بازیافت ضایعات فلزی می تواند از آلودگی آب ، خاک ، هوا و تولید گاز های گلخانه ای جلوگیری کند ، اما یکی دیگر از مزیت های بازیافت ضایعات صرفه جویی در منابع انرژی است ، یعنی با بازیافت ضایعات می توانیم حدوداً 90 درصد از استفاده ی مواد خام ، 80 درصد آلودگی کمتر هوا و 40 درصد در منابع آبی صرفه جویی کنیم.


همچنین با بازیافت ضایعات فلزی نظیر ضایعات آهن می توانیم برای خود درآمد ایجاد کنیم ، با فروش ضایعات فلزی خود به افراد یا کارخانه های خریدار و یا با ایجاد کارخانه ی بازیافت می توانیم درآمد برای خود ایجاد کنیم و مهم تر اینکه با تولیداتی که از بازیافت ضایعات فلزی بدست می آوریم می توانیم به کارخانه ها و مراکز صنعتی و کارگاه های تولیدی محصولات خود را بفروشیم که این مورد می تواند منبع درآمد بسیار خوبی باشد.

ضایعات فلزی
ضایعات فلزی

مراحل بازیافت ضایعات فلزی

شناسایی ضایعات : اولین مرحله این است که ضایعات را شناسایی کنید ، همانطور که پیش تر نیز اشاره شد ضایعات دارای انواع مختلفی هستند که اگر شما وارد حیطه ی بازیافت ضایعات می شوید باید آشنایی نسبی از ضایعات مختلف داشته باشید تا بتوانید بر حسب نیاز خود ضایعات را انتخاب کنید و یا آن ها را تفکیک کنید.

یکی از راه های پیش پا افتاده نیز استفاده از آهن ربا است ، با یک آهن ربای ساده می توانید فلزات را از غیر فلزات تشخیص دهید و آن ها را جدا کنید.


جمع آوری و انبار کردن : پس از شناسایی ضایعات فلزی مورد نظر خود می توانید آن ها جمع آوری کنید و به انبار های خود انتقال دهید ، انبار های ضایعات می تواند به شکل های مختلف باشد مانند ، انبار کردن در گاراژ ، انبار کردن زیر زمین ملک و یا اجاره و خرید زمین هایی خارج از شهر به وسعت زیاد که برای انبار کردن مورد استفاد قرار می گیرد.

این نکته را به یاد داشته باشید که اگر می خواهید زمینی را برای انبار کردن اجاره یا خریداری کنید بر حسب نیاز و تولیدات خود انتخاب کنید که در هزینه های شما صرفه جویی شود ، همچنین زمین های انبار ضایعات باید خارج از شهر باشد زیرا به دلایل زیست محیطی شهرداری به شما اجازه ی انبار کردن در داخل شهر را نمی دهد.

طبقه بندی ضایعات فلزی
طبقه بندی ضایعات فلزی

طبقه بندی : مرحله ی طبقه بندی به این شکل است که شما بعد از دپو کردن ضایعات فلزی مانند ضایعات آلومینیوم در انبار خود باید آن ها را طبقه بندی کنید ، چون ضایعات دارای حجم های گوناگون هستند.

با برش آن ها می توانید ضایعات را به قطعات کوچک تری تقسیم کنید و آن ها را روی هم انباشته کنید ، این عمل مزیتی که دارد این است که هم فضای کمتری را برای بازیافت ضایعات فلزی اِشغال می کند و هم اینکه دسترسی آسان تر و بهتری به انواع ضایعات خواهید داشت.

ذوب : مرحله ی ذوب کردن ضایعات فلزی به این شکل است شما ضایعات مورد نظر را در کوره های مخصوص به همان ضایعات می ریزید و این ضایعات تبدیل به مواد مذاب می شوند.

کوره های ذوب دارای حجم مخصوص و درجه حرارت های مخصوص به ضایعات فلزی مختلف هستند ، هر یک از انواع ضایعات در نقطه ی ذوب خاصی تبدیل به مواد مذاب می شوند برای همین اینکه چه ضایعاتی را در چه کوره هایی بریزید بسیار مهم است.

خالص سازی : بعد از اینکه ضایعات فلزی به مواد مذاب تبدیل شدند، این مواد را خالص سازی می کنیم و پس از آن این مواد مذاب را داخل قالب های مخصوص که به شمش معروف هستند می ریزیم تا روی تسمه نقاله هایی به حرکت در بیایند و سرد شوند.

تولید محصول و حمل و نقل : بعد از سرد شدن مواد در شمش ها محصول نهایی آماده شده و این محصولات به کارخانه ها و یا مراکز صنعتی حمل می شود.

الومازاد بهترین خریدار ضایعات فلزی
الومازاد بهترین خریدار ضایعات فلزی

نکات بازیافت ضایعات فلزی


پس آشنایی کامل با بازیافت ضایعات فلزی و بررسی مراحل آن یکسری نکاتی وجود دارد که دانستن آن خالی از لطف نیست پس با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.


یکی از نکاتی که باید مد نظر داشته باشید این است که قیمت های ضایعات فلزی مختلف نظیر قیمت ضایعات مس در داخل کشور به صورت لحظه ای در حال تغییر است که دلیل این امربسته به نوسانات ارز در کشور ما است که شما باید برای خرید ضایعات از قیمت ها به طور دقیق مطلع باشید.


افرادی که در کارگاه ها یا کارخانه های بازیافت ضایعات فلزی مشغول به کار هستند باید تمام نکات ایمنی را رعایت کنند تا دچار حادثه ای برای خودشان و همچنین دیگران نشوند.


به دلیل مهم بودن مسائل زیست محیطی حتماً باید زائدات باقی مانده از بازیافت ضایعات فلزی را به مکان های مشخص شده انتقال دهید تا باعث آلودگی محیط زیست نشوید.


با ایجاد کسب و کار بازیافت ضایعات می توانید مشتریان خود را شناسایی کنید و با آن ها مشغول به کار شوید و یا از طریق وبسایت ها یا شبکه های اجتماعی برای کسب و کار خود بازار یابی کنید تا به درآمد بهتری برسید و یا اگر ضایعات فلزی برای فروش دارید با الومازاد مرجع خرید ضایعات فلزی تماس بگیرید تا در کم ترین زمان و بهترین قیمت، ضایعات خود را بفروشید.

مشاهده قیمت به روز خرید ضایعات فلزی


با تشکر از اینکه ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید از شما عزیزان می خواهیم که اگر تجربه ای راجع به بازیافت ضایعات داشتید با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

تماس با الومازاد 2

تماس با الومازاد09123444483

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *