دستگاه های بازیافت ضایعات
دستگاه های بازیافت ضایعات
2021-08-25
بازیافت خودروهای فرسوده
بازیافت خودروهای فرسوده
2021-08-31
نمایش همه

بازیافت ضایعات برنج

بازیافت ضایعات برنج

بازیافت ضایعات برنج

بازیافت ضایعات برنج
بازیافت ضایعات برنج

بازیافت ضایعات برنج


بازیافت ضایعات برنج باعث آسیب کمتر به محیط زیست و جلوگیری از تولید گازهای گلخانه ای می شود و همچنین باعث درآمدزایی برای افراد می شود. پس از خرید ضایعات فلزی و جداسازی آن ها به دلیل حجم بالای تولیدات محصولات برنجی، شاهد آن هستیم که ضایعات برنج بخش عمده ای از ضایعات فلزی را تشکیل می دهد. ضایعات برنج خاصیت مغناطیسی کمی دارد که به همین دلیل به راحتی قابل جدا شدن از فلزهای دیگر هستند. فلز برنج در طی فرآیند بازیافت به هیچ وجه خواص خود را از دست نمی دهد. یکی از خواص فلز برنج قابلیت چکش خواری و انعطاف پذیری بالای آن است.


فلز برنج اصولا به رنگ زرد، قرمز و نقره ای هستند که رنگ آن را مقدار آلیاژهای به کار رفته در ترکیبات این فلز مانند مس، روی و آرسینیک تعیین می کنند. با ترکیب آلیاژهای مختلف در فلز برنج ، محصولات مختلفی نظیر برنج زرد، برنج قرمز، برنج کروم، برنج آرسنیک و … به دست می آید که هرکدام کاربردهای مخصوص به خود را دارد که برای تولید محصولات متفاوتی نظیر لامپ، کابل برق، تخت خواب، سینک ظرفشویی، شیرآلات، دستگیره در، مبدل های حرارتی، کلید و پریز برق، پمپ ها، بدنه رادیاتور، قفل، تجهیزات دریایی و هیدرولیکی، پمپ های ریخته گری، یاتاقان و … به کار می روند.


همانطور که مشاهده کردید محصولات تولیدی از فلز برنج بسیار گسترده هستند و در نتیجه پس از پایان عمر مفید این محصولات و خرابی آن ها، طبیعتاً ضایعات برنج بسیار زیادی هم در ضایعات فلزی یافت می شود.

الومازاد بازیافت ضایعات برنج
الومازاد بازیافت ضایعات برنج


مراحل بازیافت ضایعات برنج :


1-جمع آوری ضایعات برنج :


در مرحله جمع آوری ضایعات برنج ، ضایعات برنج صنعتی و کارگاهی ، ضایعات برنج مصارف خانگی و موارد دیگر جمع آوری می شود به انبارهای ضایعات منتقل می گردد.


2- طبقه بندی ضایعات برنج :


دومین مرحله و یکی از مهمترین مراحل بازیافت طبقه بندی ضایعات است چون فلزات از غیر فلزات جدا می شوند و ما می توانیم برآورد دقیقی از ضایعات داشته باشیم و همچنین طبقه بندی ضایعات تاثیر بسیار زیادی در مدیریت فضای انبار دارد زیرا استفاده بهینه از فضای انبار رابطه ی مستقیم با افزایش درآمد از بازیافت ضایعات دارد. این روش هم به صورت دستی و هم به صورت مکانیزه انجام می گیرد.

ضایعات برنج الومازاد
ضایعات برنج الومازاد


3- خردایش و پردازش :


دراین مرحله همانطور که از نامش پیداست ضایعات برنج خرد جدا می شوند پردازش می گردند که منظور از پردازش همان فرآیند ذوب ضایعات است.


4- ذوب کردن ضایعات :


پس از اتمام مرحله پردازش، به مرحله ذوب در بازیافت ضایعات برنج می رسیم که ضایعات برنجی وارد کوره های مخصوص به خود شده و آماده ذوب شدن می شوند. لازم به ذکر است که هر نوع از ضایعات کوره ی مخصوص به نوع خود را دارد که این نوع کوره ها هم درجه ی حرارت مختلف و هم اندازه های مختلف دارند.


5- تصفیه :


در این مرحله از مراحل بازیافت ضایعات، تصفیه یا خالص سازی ضایعات برنج است که به روش برقکافت انجام می شود.


6- خنک کردن و حمل :


در آخرین مرحله محصول به دست آمده پس از قالب ریزی شدن و تصفیه شدن ، خنک می شوند و در اختیار کارخانه ها یا مراکز صنعتی و تولید کنندگان قرار می گیرند.

بازیافت ضایعات برنج الومازاد
بازیافت ضایعات برنج الومازاد


چرا ضایعات برنج قابلیت بازیافت دارند ؟


ضایعات برنج قابلیت بازیافت دارند همانطور که پیش تر اشاره شد هم به دلیل جلوگیری از آسیب به محیط زیست و همینطور درآمدزایی و ارائه خدمات به تولید کنندگان و کارخانه ها. حال در ادامه می خواهیم دقیق تر بررسی کنیم که چرا ضایعات برنج قابلیت بازیافت دارند.


برنج آلیاژی به رنگ زرد یا نقره ای است که وجود مس و یا بقیه ی عناصر موجود در آن باعث تعیین رنگ برنج می شود. برنج بیشتر به صورت شیرآلات ، قفل ها ، وسایل تزیینی و یا دستگیره های درب هستند.

می رسیم به این مسئله که چرا ضایعات برنج قابلیت بازیافت دارند ، زیرا در ترکیبات برنج فلزهای آلومینیوم ، مس ، سرب و روی به کار رفته پس نتیجه می گیریم که بازیافت ضایعات این فلز ارزشمند باعث دسترسی به فلزات دیگر هم می شود.

البته چون در فرآیند بازیافت این فلز، فلزات ارزشمند دیگری به دست می آید می توان ضایعات برنج را به کشورهایی مانند چین و هند صادر کرد و به درآمد رسید.

وقتی می گوییم ضایعات برنج قابلیت بازیافت دارند جنبه های مثبتی را در نظر می گیریم که می تواند این نوع فلز را دوباره به چرخه تولید بازگرداند.


مواردی که باعث تاثیر در قیمت ضایعات برنج می شود شامل : عرضه و تقاضا ، نوسانات قیمت فلز در بازار جهانی ، نوسانات نرخ ارز داخل کشور و صادرات و واردات است.


ضایعات برنج قابلیت بازیافت دارند زیرا تمام اشیا برنجی بعد از پایان عمر بازیافت می شوند. ضایعات برنج از قدیم بازیافت می شدند و امروزه با پیشرفت تکنولوژی و همچنین بیشتر شدن استفاده از برنج در موارد گوناگون نیاز برای بازیافت آن بسیار بیشتر شده است.

خرید ضایعات برنج
خرید ضایعات برنج


از دیگر موارد اینکه ضایعات قابلیت بازیافت دارند این است که با تولید محصول از مواد بازیافتی باعث صرفه جویی در انرژی می شویم. همانطور که بیان شد با بازیافت فلز برنج فلزات دیگری نظیر آلومینیوم ، مس ، سرب و روی به دست می آوریم.


ضایعات برنج از استحکام بالایی برخوردارند یعنی اینکه این فلز می تواند ضرب و خوردگی و مقاوت بالایی داشته باشد و از دیگر موارد ضایعات برنج ایمنی آن است ، مثلا از بازیافت آن می توان در صنعت خودرو برای تولید کمربندهای ایمنی استفاده کرد که کمربند ایمنی حافظ سلامتی سرنشینان خودرو است.

فلز برنج و خاصیت ضد میکروبی

از دیگر ویژگی های ضایعات برنج بحث بهداشت است. فلز برنج خاصیت ضد میکروبی دارد. یعنی به طور مثال وقتی از دستگیره های برنجی و تولید شیرآلات برای بیمارستان ها استفاده می شود این نوع دستگیره های برنجی با انواع میکروب ها و عفونت هایی که روی آن می نشیند را از بین می برند.

انعطاف پذیری از ویژگی های دیگر فلز برنج است ، زیرا وقتی ضایعات برنج بازیافت می شوند به دلیل این که انعطاف پذیری راحت تر و چکش خواری بالایی دارند می تواند به انواع شکل و فرم دلخواه تبدیل شوند.


همچنین از دیگر ویژگی های فلز برنج که ارزش این نوع فلز را بیشتر نمایان می کند می توان به خاصیت رسانای قوی و عایق بودن آن اشاره کرد.

خوشحال می شویم اگر نظرات خود را درباره ضایعات فلزی و خصوصاً ضایعات برنج، در پایان این مقاله در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

تماس با الومازاد 2

مشاوره رایگان الومازاد

83 44 344 0912

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *