فولاد زنگ نزن یا استیل
فولاد زنگ نزن یا استیل و کاربردهای آن
2021-09-20
فرق آلومینیوم خشک و نرم
فرق آلومینیوم خشک و نرم
2021-09-29
نمایش همه

بازیافت ضایعات استیل

بازیافت ضایعات استیل

بازیافت ضایعات استیل

بازیافت ضایعات استیل
بازیافت ضایعات استیل

بازیافت ضایعات استیل

در این مقاله قصد داریم با ضایعات استیل یا ضایعات فولاد زنگ نزن آشنا شویم و روش و مراحل بازیافت ضایعات استیل را بررسی کنیم.

از آنجایی که ضایعات استیل صد در صد قابل بازیافت است، تقاضا برای خرید ضایعات استیل و بازیافت آن در بازار زیاد است.

جهت تولید استیل یا فولاد زنگ نزن ، فولاد را با 11 درصد آلیاژ کروم ترکیب می کنند تا خواص مقاومتی، و ضد خوردگی و ضدزنگ بودن آن تقویت شود.

 البته از آنجایی که می توان فلز استیل را در صنایع و محصولات مختلفی به کار برد و کاربردهای بالایی دارد و محصولات متفاوتی از آن تولید می شود، به جز کروم، آلیاژهای دیگری نظیر نیکل، مس و قلع در ترکیبات استیل به کار می رود.

ضایعات استیل

همانطور که اشاره شد به دلیل خواص مقاومتی فولاد زنگ نزن یا استیل ، طیف محصولات تولید شده با این فلز بسیار زیاد است؛ صنایع خودرو سازی، لوازم خانگی، صنایع مواد غذایی، صنایع کشاورزی، صنایع هواپیما سازی، تانکرهای حمل سوخت و مواد غذایی و مواد شیمیایی و … همگی در تولید تجهیزات و لوازم خود از فلز استیل استفاده می کنند.

وقتی تولید محصولاتی با این طیف گسترده با فلز استیل انجام می گردد و همه روزه به حجم تولید آن ها نیز افزوده می شود، به طبع ضایعات استیل نیز حجم بسیار بالایی دارد و قطعات اضافی حین تولید محصولات و محصولاتی که عمر مفید آن ها تمام شده در رده ضایعات استیل قرار می گیرند.

ضایعات استیل خانگی
ضایعات استیل خانگی

دسته بندی ضایعات استیل

ضایعات شیرآلات استیل :

ضایعات شیرآلات استیل شامل شیرآلات مورد استفاده در منازل، ادارات و … می باشد.

ضایعات شیرآلات صنعتی استیل :

ضایعات شیرآلات صنعتی استیل شامل شیرآلات مورد استفاده در کارخانجات، پتروشیمی ها و … می باشد.

ضایعات استیل خانگی :

ضایعات استیل خانگی شامل کابینت، سینک ظرفشویی، لوازم غذاخوری استیل و … می باشد.

ضایعات استیل کارگاهی :

ضایعات استیل کارگاهی به قطعات اضافه برش خورده، سوفاره های حاصل از تراشکاری قطعات استیل، ورق های پرتی و … گفته می شود.

ضایعات استیل کارگاهی
ضایعات استیل کارگاهی

ضایعات استیل هندی :

استیل هندی به دلیل اینکه خاصیت مغناطیسی ندارد و به آهنربا جذب نمی شود ضایعات استیل نگیر هم می گویند. استیل هندی هم در ساخت شیرآلات و برخی لوازم خانگی استفاده می شود.

قیمت ضایعات استیل

قیمت ضایعات استیل بر حسب نوع محصول و نوع ضایعات دسته بندی می شود که در ادامه دسته بندی آن ها را معرفی می کنیم :

قیمت ضایعات شیرآلات استیل

قیمت ضایعات ورق استیل

قمیت ضایعات استیل صنعتی

قیمت ضایعات استیل هندی

از آنجایی که نوع، اندازه، محصول و آلیاژهای این دسته بندی ها با هم متفاومت است طبیعتاً  قیمت آن ها هم با هم فرق می کند. مرجعی که می توان به عنوان تعیین قیمت ضایعات استیل معرفی کرد، قیمت روز خود فلز استیل است که همیشه دارای نوساناتی است.

نوسانات قیمت استیل به عرضه و تقاضا، قیمت ارز، قیمت نفت و قیمت بازارهای جهانی بستگی دارد.

محصولات استیل یا فولاد زنگ نزن
محصولات استیل یا فولاد زنگ نزن

مراحل بازیافت ضایعات استیل

آماده سازی و طبقه بندی:  

در مرحله آماده سازی و طبقه بندی، ضایعات دسته بندی شده و توسط مشعل، سنگ ‌شکن و خرد کن برش می خورند تا به قطعات کوچک تری تقسیم شوند و ورود آنها به کوره ذوب راحت تر شود.

جدایش مغناطیسی :

مرحله جدایش مغناطیسی روشی است که برای جدایی ضایعات استیل مغناطیسی (استیل بگیر) از استیل غیرمغناطیسی (استیل نگیر یا استیل هندی) استفاده می شود و به نوعی یک روش تفکیکی محسوب می شود.

فشرده سازی :

در روش فشرده سازی قراضه‌های آزاد و قطعات نازک و با چگالی  پایین را عدل سازی یا بریکت سازی می‌ کنند. این روش‌ها هزینه‌ های حمل و نقل ضایعات را کاهش داده و باعث تسهیل ورود این مواد به کوره می‌ شوند.

خردایش :

در مرحله  خردایش ، کاهش ابعاد ضایعات استیل حجیم صورت می گیرد که در بازیافت پسماند حاصل از خردایش خودروها موثر است.

جدایش با جریان گردابی :

جریان گردابی برای بازیافت فلزات آهنی و استیل از پسماند حاصل از خردایش انجام می شود.

کوره گداز تفریقی :

بعد از طی تمام مراحل ذکر شده، ضایعات استیل درون کوره ریخته می شوند و پس از جدا شدن آلودگی هایی نظیر آلومینیوم، سرب، روی و سایر آلودگی ها، ضایعات استیل ذوب شده و به قطعات شمش و … تبدیل می شوند.

کوره ذوب ضایعات استیل
کوره ذوب ضایعات استیل

مزایای بازیافت ضایعات استیل

بازیافت ضایعات استیل روشی برای صرفه جویی اقتصادی و بازگرداندن این فلز گرانبها به چرخه تولید است.  چراکه هزینه بازیافت ضایعات، کمتر از هزینه تولید مواد جدید است و می توان با سرعت بیشتری این فلز را وارد چرخه تولید کرد.

 با بازیافت ضایعات  همچنین می توان به پاکسازی و حفظ محیط زیست کمک شایانی کرد و از تجزیه و ورود این فلزات و مواد سمی داخل آن ها به محیط زیست جلوگیری کرد.

چالش بازیافت ضایعات استیل


 در فرآیند تولید محصولات  استیل ، مقدار قابل توجهی گرد و غبار خطرناک تولید می شود که حاوی روی و سایر فلزات و مواد معدنی تولید شده از فرآیند ذوب استیل می باشد. این گرد و غبار به طور معمول توسط سیستم کنترل آلودگی هوا در کوره قوس الکتریکی استخراج می شود.

روش سنتی دفع گرد و غبار  در محل دفن زباله های خطرناک است که هزینه و روش دفع آن ها در کشورهای مختلف متفاوت است. بازیافت زباله های کارخانه استیل از طریق تأسیسات اولیه کارخانه استیل به دلیل پیروی از قوانین حفظ محیط زیست و فرم فیزیکی آنها به عنوان ذرات / گرد و غبار ، هزینه بر و دشوار است. به همین منظور دانشمندان و کشورهای پیشرفته در پی آن هستتند که بتوانند فلزات قابل بازیافت با ارزش را از زباله های خطرناک جدا کنند.

از اینکه تا پایان این مقاله همراه بودید از شما سپاسگزاریم. خوشحال می شویم که نظرات و پیشنهادات خود را در پایان همین مقاله و در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

تماس با الومازاد 2

مشاوره رایگان الومازاد

83 44 344 0912

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *