قیمت ضایعات آهن
عوامل تاثیر گذار بر قیمت ضایعات آهن
2020-06-26
خرید ضایعات آهن
خرید ضایعات آهن📞
2021-07-17
نمایش همه

بازیافت ضایعات آلومینیوم♻️

بازیافت ضایعات آلومینیوم

بازیافت ضایعات آلومینیوم

بازیافت ضایعات آلومینیوم

آلومینیوم فلزی با استفاده ی زیاد و پر کاربرد است. پس می توان گفت که بازیافت ضایعات آلومینیوم هم در داخل کشور هم در سطح جهانی از اهمیت زیادی برخوردار است. آلومینیوم ها قابلیت آلیاژی زیادی دارند و همینطور از استحکام خوبی برخوردار هستند. اگر بخواهیم یک نمونه آلومینیوم پر کاربرد نام ببریم می توانیم به قوطی های نوشیدنی اشاره کرد که بسیار زیاد مورد استفاده قرار می گیرند پس بازیافت ضایعات آلومینیوم از جمله قوطی های نوشیدنی از ارزش زیادی برخوردار است. بازیافت ضایعات آلومینیوم هم باعث کمک به محیط زیست می شود هم می تواند برای صرفه جویی در مصرف انرژی مورد استفاده قرار گیرد. وقتی ضایعات آلومینیوم بازیافت می شوند محصولی که از این فرآیند بدست می آید از کیفیت بالایی برخوردار است و تفاوت خاصی با محصول اولیه ندارد. از آلومینیوم بازیافتی بیشتر در موارد صنعت ساخت و ساز ، صنایع خودرو سازی ، قوطی های نوشیدنی و...... استفاده می شود. از مزایای بازیافت ضایعات آلومینیوم که پیش تر نیز توضیح داده شد می توان به ایجاد درآمد برای افرادی که این ضایعات را جمع آوری می کنند، کارخانه های بازیافت و همچنین کمک به صنایع مختلف اشاره کرد.
آلومینیوم در سطح بین المللی از تقاضای بسیار زیادی برخوردار است که می تواند روی قیمت بازار های جهانی هم تاثیر مستقیم بگذارد. ضایعات آلومینیوم برای همیشه قابل بازیافت است. حال که بیشتر با بازیافت ضایعات آلومینیوم آشنا شدیم مراحل و فرآیندهای بازیافت ضایعات آلومینیوم را مورد بررسی قرار می دهیم.


فرآیند بازیافت ضایعات آلومینیوم

1 -جمع آوری :
مانند دیگر ضایعات، ضایعات آلومینیوم هم با فرآیند جمع آوری شروع می شود. ضایعات حاصل از تولید درب و پنجره های آلومینیومی ، شیرآلات آلومینیومی ، قوطی های نوشیدنی و ضایعات کارگاه های تولیدی محصولات آلومینیومی پس از جمع آوری داخل انبارهای ضایعات دپو می شوند.

2- طبقه بندی و جداسازی :
پس از جمع آوری ضایعات آلومینیوم آنها را طبقه بندی و جداسازی می کنند که هم ضایعات آلومینیوم از بقیه ضایعات جدا شود و هم اینکه فضای کمتری از انبار اشغال شود.


3- خالص سازی یا تمیز کاری : سومین مرحله از فرآیند بازیافت ضایعات آلومینیوم تمیز کردن ضایعات است. یعنی پاکسازی و زدودن آلودگی ها از قطعات و محصولات دسته بندی شده تا در فرآیند ذوب ضایعات آلومینیوم، ناخالصی در محصولات نباشد.

4- ذوب و ریخته گری :
در این فرآیند ، ضایعات آلومینیوم داخل کوره هایی مخصوص به ضایعات آلومینیوم با درجه حرارت مشخص ریخته می شوند تا ذوب شوند و پس از ذوب شدن داخل شمش ها و یا قالب هایی مخصوص ریخته می شوند. و پس از اینکه این مواد مذاب داخل شمش ها یا قالب ها قرار گرفتند روی تسمه نقاله ها به حرکت در می آیند تا خنک شده و آماده ی مرحله ی بعدی فرآیند بازیافت ضایعات آلومینیوم شوند.

5- آماده شدن محصول نهایی و ارسال :
در آخر پس از طی شدن تمامی مراحل، محصولا نهایی که شمش، ورق، لوله یا ... می باشد، آماده ارسال به مراکز صنعتی ، کارخانه ها ، کارگاه های تولیدی و صنایع مختلف می شوند.

پس از توضیح فرآیند بازیافت ضایعات آلومینیوم می خواهیم بازارها و صنایعی که از ضایعات آلومینیوم بازیافت شده استفاده می کنند را معرفی کنیم.
اگر بخواهیم موارد استفاده از فلز آلومینیوم را نام ببریم می توانیم بگوییم به طور کلی هر صنعتی که به فلزی با استحکام بالا و در عین حال سبک بودن نیاز داشته باشد از آلومینیوم استفاده می کند. این صنایع شامل شرکت های تولید کننده موبایل یا ساعت های هوشمند و یا کامپیوتر ، کمپانی های تولید کننده هواپیما ، تولید کننده های درب و پنجره آلومینیومی و یو پی وی سی ، کارخانه های تولید کننده اتومبیل ، صنایع ساختمانی و شیرآلات ، قوطی های نوشیدنی و یا کنسرو ها و همچنین در وسایل آشپزخانه مانند ظروف آلومینیومی و فویل های آلومینیومی اشاره کرد. همانطور که متوجه شدید موارد استفاده از فلز آلومینیوم بسیار زیاد است که این فلز را جزو فلزات گرانبها و پر کاربرد قرار می دهد. البته ما به طور کلی صنایعی که از فلز آلومینیوم استفاده می کنند معرفی کردیم و اینکه کدام از آلومینیوم بازیافت شده استفاده می کنند در مقاله ای دیگر بیان می کنیم.


بازیافت ضایعات آلومینیوم

حال می رسیم به بررسی بازارهای خرید و فروش فلز و ضایعات آلومینیوم . بازار فلز آلومینیوم داخل ایران و حتی در بازارهای بین المللی دارای یک روند مشخصی نیست و طبق برخی دلایل و اتفاقات روند قیمت آلومینیوم نزولی یا صعودی شده و ممکن است به صورت روزانه قیمت ضایعات آلومینیوم دستخوش تغییراتی شود. مثلاً نوسانات بازار ارز، میزان عرضه و تقاضا، نوسانات قیمت جهانی فلزات و کمبود نقدینگی در کشور برای واردات این فلز از دلایل نوسانات قیمت فلز آلومینیوم می باشد که تاثیر مستقیم روی قیمت ضایعات آلومینیوم نیز دارد. همچنین در شهرهای بزرگ نظیر تهران، اصفهان، تبریز، مشهد و کلاً شهرهای پرجمعیت ایران، به دلیل تراکم زیاد جمعیتی و وجود کارخانجات و کارگاه های تولیدی بیشتر، حجم ضایعات تولید شده در این شهرها نیز افزایش می یابد و متعاقباً به دلیل عرضه و تقاضای بالاتر ضایعات آلومینیوم و فلزات، نیاز به بازیافت ضایعات آلومینیوم بیشتر می شود و رونق خرید ضایعات افزایش می یابد.
جدای از اینکه بازیافت ضایعات آلومینیوم می تواند صرفه اقتصادی بالایی برای مصرف کنندگان آن که کارخانه های تولیدی می باشند داشته باشد، در حفظ محیط زیست نیز بسیار موثر است و با عدم رهاسازی این ضایعات در طبیعت باعث جلوگیری از تولید گازهای گلخانه ای شده و از آسیب رسیدن به آب، خاک و هوا جلوگیری می شود.


الومازاد بهترین خریدار ضایعات آلومینیوم

تماس با الومازاد

43 91 543 0912

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *